zgomotometrude Adriana Ardeu, bis Gloria, Arad

-Printati foaia alăturată  în format A3 şi săgeata, pe hărtie cartonată;

-Laminati-le şi decupaţi săgeata;

-Puneţi planşa pe perete şi spuneţi copiilor că acesta este un ,,zgomotometru’’ adică un măsurător al gălăgiei. Veţi măsura cu ajutorul săgeţii albastre. Săgeata  o veţi aşeza pe culoarea verde pentru că aveţi o grupă de copii care ştie să stea liniştită. La unele activităţi cum ar fi lucrul manual sau jocul recapitulativ se pot sfătui  în şoaptă iar în timpul gustării sau când ridică mâna pot vorbi cu voce normală – dar dacă va trebui să urcaţi săgeata mai sus decât trebuie în timpul unei activităţi, nu va fi bine. Iar dacă va trebui să puneţi săgeata pe roşu din cauza zgomotului sau al gălăgiei, va trebui să opriţi totul şi să aveţi o discuţie serioasă.

-Dacă în timpul unui program săgeata ajunge x ori ( hotărăţi un număr)  pe culoarea roşie puteti hotără nişte restrictii.

zgomotometru

sageata